NaujienosPranėšimai spaudai

Cederique Tulleners: „Labai svarbu, kad talentas ir darbas visada eitų kartu“

By 2019-08-08 kovo 1st, 2020 No Comments

FK „Vilnius“ konkursą dėl U17 komandos trenerio pozicijos laimėjęs ir nuo rugpjūčio vidurio darbą pradedantis belgas Cederique Tulleners jau gyvena įkurtuvių nuotaikomis Vilniuje, tačiau rado laiko atsakyti į FK „Vilnius“ paskyros klausimus.

-Galite trumpai papasakoti apie save?
Aš, Cederique Tulleners, esu iš Belgijos. Jau daugiau kaip dešimt metų dirbu futbolo treneriu ir esu labai laimingas, kad gavau galimybę atvykti treniruoti jaunimą čia, Lietuvoje.

-Pradėkime nuo pradžių: Kaip jūs sugalvojote užpildyti darbo skelbimą šiai pozicijai ir atvykti į Lietuvą, o tiksliau, būtent į „Vilniaus“ klubą bei tapti pagrindiniu U17 komandos treneriu?
Pamačiau darbo skelbimą internete, plačiau pasidomėjau apie šį klubą. Susipažinus su direktoriumi, jis man plačiau papasakojo apie klubo viziją. Supratau, kad tai – labai daug žadantis projektas, į kurį žmonės stengiasi investuoti visas savo jėgas. Man šios idėjos atrodo labai daug žadančios, todėl sutikau tapti U17 jaunimo lygmens treneriu.

-Ką esate girdėjęs apie Lietuvos futbolą?
Tiesa pasakius, žinojau nelabai daug. Dabar, pradėjus bendrauti su FK „Vilnius“, pradėjau domėtis daugiau. Teko girdėti, kad Belgija ir Lietuva šiuo metu turi bendrų futbolo projektų. Manau, kad Lietuvos futbolas turi nemažai potencialo šiuo metu, tik klubams ir Lietuvos Futbolo federacijai reiktų dirbti kartu, kad išpildytų šias perspektyvas.

-Ar nebuvo baisu atvykti į daugiau „krepšinio šalį“ ir būti visiškai kitos sporto šakos treneriu?
Ne, tikrai nebuvo. Esu dirbęs Kinijoje, kur krepšinis – taip pat žymiai populiaresnis už futbolą, bet kai žmonės dirba tikslingai ir mato potencialią tame, ką daro, nemanau, kad jiems turėtų būti baisu keliauti už savo šalies ar tos „sporto šalies“ ribų.

-Gal galite trumpai papasakoti apie savo, kaip futbolo žaidėjo ir trenerio karjerą?
Geriausiais savo karjeros metais žaidžiau Belgijos trečiojoje pagal pajėgumą lygoje, bet pamažu supratau, kad man didesnį džiaugsmą teikia ne pats futbolo žaidimas, o jaunesnių treniravimas, taigi, nusprendžiau nutraukti savo kaip futbolininko karjerą ir tapti treneriu.

Kalbant apie trenerio karjerą, teko dirbti dvejose profesionaliuose Belgijos futbolo klubuose, vienas iš jų buvo iš TOP 6 Belgijos klubų. Paskui gavau kvietimą iš Kinijos, kur dirbau su jaunimo ugdymu bei profesionaliomis pirmos lygos komandomis.

-Kas Jums, kaip treneriui, maloniausia jūsų darbe? Ar dirbti su jaunimu ar su profesionalų komandomis? Kas įdomiau?
Šiuo metu man smagiausia matyti, kai jaunas žaidėjas patenka į pirmąją komandą. Tas jausmas, kai gali padėti žaidėjui iš U18 komandos patekti į profesionalų vyrų futbolą, matyti jo sėkmingą debiutą vyrų futbolo aikštėje. Man – tai smagiausia mano darbo dalis.

-FK „Vilnius“ kartu su BFA („Baltijos futbolo akademija“) stengiasi ugdyti jaunuosius futbolo talentus. Kaip manote, kaip konkrečiai Jūs prisidėsite prie šios misijos ugdyti jaunimą ir ruošti juos profesionaliam vyrų futbolui?
Yra ne vienas būdas. Labai svarbus – pats jaunimo treniravimas ir kaip tu tai darai. Taip pat, treneris turi matyti, kas yra tikrieji „futbolo talentai“, kuriems „duota“ žaisti. Atradus šiuos talentus reikia juos ugdyti dar tolimesniems, profesionalų etapams, paruošti juos aukščiausioms pozicijoms, aukščiausiai šalies lygai ar užsienio klubams. Manau, galėsiu pritaikyti savo sukauptą patirtį šioje srityje, tartis su treneriais ir atrasti geriausią būdą, kaip tai įgyvendinti realybėje.

-Kaip jūs apibūdintumėte TOP lygio pasauliniu mastu U17 amžiaus grupės futbolininką? Kokias savybes jis turėtų turėti?
Svarbiausia būtų jo požiūris. Tokio amžiaus žaidėjas turėtų būti nusiteikęs rimtai dirbti, siekti savo tikslo. Taip pat labai svarbu turėti gerus futbolo technikos sugebėjimus. Ir žinoma, žaidėjas turėtų suvokti, ką daryti įvairiose situacijose, mokėti derinti savo įgūdžius atitinkamoje pozicijoje.

-Jei skirstytume procentais, kaip jūs manote, kiek procentų sėkmingos futbolininko karjeros priklauso nuo paties futbolininko ir kiek nuo trenerio?
Manau, kad 50/50. Treneriui reikia parinkti tinkamus treniravimo metodus, mokėti atskirti, ko labiau reikia vienam, ko – kitam žaidėjui. Tuo tarpu, žaidėjui reikia mokėti suprasti trenerį ir sunkiai bei atsidavusiai treniruotis, jei jis nori pasiekti atitinkamą rezultatą.
Jei treneris nepasiūlo gerų treniravimosi metodų, žaidėjas negali tobulėti, bet jei treneris paruošia puikias programas, bet žaidėjas į tai nežiūri rimtai, tinkamo rezultato taip pat nebus.

-Ar manote, kad užtenka būti tik talentingu žaidėju, kai esi keturiolikos ir tai garantuoja, jog kai būsi aštuoniolikos – devyniolikos metų jau žaisi profesionaliame lygyje? Ar užtenka būti tik talentingam?
Ne, tikrai ne. Reikia mokėti suderinti talentą su treniruotėmis. Jei ne toks talentingas žaidėjas per tuos kelis metus labai sunkiai dirbo, jis tikrai taps geresnis už tą, kuris tinginiavo, nes kažkada jam sekdavosi ir be pastangų. Labai svarbu, kad talentas ir darbas visada eitų kartu.

-Jūs jau matėte naująjį stadioną, kurį stato BFA. Jis bus atidarytas rugsėjo 1-ąją. Koks įspūdis?
Mano įspūdžiai yra labai geri. Parinkta gera stadiono vieta, viskas daroma naujai, moderniai, manau, jog tai bus puiki vieta jaunimui treniruotis. Tikrai gera treniruočių bei varžybų bazė.

-Ko Jūs tikitės iš Lietuvos trenerių? Tiksliau, BFA ir FK „Vilnius“ trenerių, kurie dirbs kartu su Jumis?
Tikiuosi, kad jų požiūris bus panašus į mano, jie nebijos išsakyti savo minčių ir pastabų tiek man, tiek žaidėjams. Aš esu pasiruošęs prisitaikyti prie lietuviško mentaliteto bei treniravimo stiliaus. Tikiuosi, dalinsimės patarimais ir aš pats galėsiu jiems patarti iš savo sukaupto treniravimo bagažo.

-Ko Jūs tikitės iš Vilniaus, kaip naujos savo gyvenamosios vietos?
Man labai patinka kombinacija tarp naujų Vilniaus pastatų ir senamiesčio, kuris man tikrai labai gražus. Smagu, kad Vilnius nėra toks triukšmingas ir perpildytas miestas, bet kartu čia yra labai daug pramogų, ką galima nuveikti su šeima.

-Ačiū už interviu ir gerų įkurtuvių.
Dėkoju.

Dėkojame:

Leave a Reply